Czym są licencje transportowe i dlaczego przewoźnik musi je posiadać?
Wynajmując samochód czy autobus, należy zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na legalność firmy przewozowej. Przedsiębiorstwo musi posiadać m.in. zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Warunki, które musi spełnić firma transportowa, aby otrzymać odpowiedni dokument, są zawarte w ustawie o transporcie drogowym, a także w rozporządzeniach unijnych. Tylko przewoźnik z aktualną licencją zagwarantować może pełne bezpieczeństwo przewozu ludzi i towarów.
Licencja transportowa na przewóz osób
Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym każda firma transportowa, zajmująca się przewozem rzeczy lub ludzi, musi posiadać zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego wydane przez Główny Inspektor Transportu Drogowego. Przedsiębiorca może je otrzymać, jeśli spełni trzy warunki: ma zdolność finansową, dobrą reputację, a także przynajmniej jedna z osób zarządzających firmą posiada certyfikat kompetencji zawodowych potwierdzony egzaminem. Uzyskanie licencji wiąże się również z opłatą.
Pośrednictwo przy przewozie osób
Rok 2020 przyniósł również nowe regulacje w zakresie przewozu osób. W związku z nowelizacją ustawy o ruchu drogowym, licencje uzyskać muszą również osoby i firmy oferujące usługę pośrednictwa przy przewozie osób. Dotyczy to przewozu osób samochodami osobowymi, taksówkami lub pojazdami do 9 osób. Oznacza to, że licencję transportową musi posiadać pośrednik, który organizuje przewozy. Zezwolenia na pośrednictwo przy przewozie osób, podobnie jak w przypadku przewozu osób, udziela Główny Inspektor Transportu Drogowego.
Licencje transportowe zapewniają bezpieczeństwo pasażerom, a także gwarantują równe warunki funkcjonowania w branży.